رویدادها, مقالات آموزشی

آشنایی با گواهینامه CE

گواهینامه CE یکی از گواهی های معتبر اروپایی است که وجود آن روی محصولات، نشان دهنده مطابقت با استانداردهای اروپایی می باشد. CE مخفف عبارت انگلیسی Conformity European به معنای “انطباق سازی با قواعد اروپا” است. وجود نشان CE بر روی یک محصول به این معناست که این محصول از نظر ایمنی مورد تایید است.

گواهینامه CE چیست؟

گواهینامه CE از طرف اتحادیه اروپا و برای کنترل هر چه بهتر کیفیت محصولات تعریف شد. درج این گواهی بر روی محصولاتی که در اروپا تولید می شوند و یا وارد کشورهای عضو اتحادیه اروپا می شود ضروری است.

بنا بر آنچه گفتیم هر شخصی که قصد تولید و یا ورود به بازارهای اتحادیه اروپا را داشته باشد باید الزامات CE را رعایت کند. این الزامات برای هر محصول متفاوت است. در واقع هر محصول دارای استاندارد‌ و دایرکتیوهای خاص خودش است که باید از سوی تولید کننده آن کاملا رعایت شود.

دایرکتیوها در واقع حداقل پیش نیازها و دستورالعمل های اخذ گواهینامه CE هستند که بر اساس حوزه های مختلف دسته بندی می شوند. از آنجایی که این محدودیت در مرزهای کشورهای عضو اتحادیه اروپا اعمال می شود و برای ورود آزادانه در بازار اتحادیه اروپا (EU) و منطقه آزاد تجاری (EFTA) به طور قانونی نیاز به داشتن گواهینامه CE لازم است. لذا تولید کنندگان به سمت اخذ گواهینامه CE (نشان CE) روی آوردند.

اعتباری که این نشان به محصولات می دهد!
نشان CE و گواهینامه CE در اروپا و خارج از اروپا مورد استقبال زیادی قرار گرفته است. به طوری که این نشان تبدیل شده به یک ابزار تبلیغاتی برای تولید کنندگان. در بعضی مواقع مشاهده می شود که تولید کنندگانی بدون اطلاع از ماهیت اصلی نشان CE و مدرک CE اقدام به درج لوگوی CE بر روی محصولات خود می کنند.

در حال حاضر به دو روش اصولی و چندین روش غیر اصولی گواهینامه CE توسط اشخاص حقوقی و غیرحقوقی صادر می شود. به مراجعی که حق صدور گواهی نامه CE را دارند NB گفته می شود. NB مخفف عبارت NOTIFIED BODY است.

نظر به تنوع صادرکنندگان این گواهینامه و همچنین نداشتن آگاهی های لازم متقاضیان از مسائل فنی و حقوقی، وجود افراد سودجو بسیار زیاد شده است. برای جلوگیری از صدور گواهینامه نامعتبر از طریق روش های غیر اصولی لازم است که متقاضیان ابتدا نسبت به موضوع گواهینامه CE و دو نوع آن که شامل گواهینامه اظهارنامه CE و گواهینامه اورجینال CE است، اطلاعات کافی داشته و سپس اقدام به دریافت آن کنند.

این گواهی به چه محصولاتی تعلق می گیرد؟

گواهی CE به تمامی محصولات تعلق نمی گیرد. در ادامه به برخی از مهم ترین محصولاتی که می توانند این گواهی را دریافت کنند اشاره می کنیم.

دستگاهی های پزشکی و دندانپزشکی
مصالح ساختمانی
مواد منفجره برای کاربری های غیر نظامی
دیگ های آب گرم
آسانسور
تجهیزات ایمنی و حفاظت شخصی
انواع یخچال ها و سردکننده ها
تجهیزات رادیویی
و …

مزایای داشتن گواهینامه CE

امکان صادرات به کشورهای اروپایی و سایر کشورهای مشمول این استاندارد
سهولت در واردات به کشور عزیزمان ایران
ایجاد اطمینان در مصرف کننده و بازار خرده فروشی
رعایت حقوق مصرف کننده
مزیت رقابتی و تبلیغاتی
نظر مثبت نهادهای قانونی
شرکت در مناقصات بزرگ دولتی از جمله (نفت،گاز،پتروشیمی)

تشخیص گواهی CE تقلبی

همانطور که اشاره کردیم برخی تولید کننده ها از اعتبار این نشان استفاده می کنند و بر روی محصولات خود گواهینامه CE را قرار می دهند. در حالی که محصول تولیدی آنها به هیچ عنوان استانداردهای این گواهی را ندارد. در بسیاری موارد تشخیص این موضوع کار راحتی نیست.

یکی از مشهورترین نمونه های تقلبی این گواهی مربوط به برخی محصولات چینی است که در نگاه اول کاملا شبیه نماد اصلی است اما با کمی دقت می توان فهمید که بین حروف نوشته شده فاصله وجود ندارد. در واقع نماد CE شامل حروف لاتین است که با فاصله از یکدیگر قرار دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *